top of page

Intézeten kívül, biztonságban: 
Szülés és születés a Budai Perinatális Központban

A Budai Perinatális Központ alapítóinak az volt a célja, hogy legyen egy hely, ahol a várandós nők úgy tudnak felkészülni a szülésre, hogy a megszerzett tudásukkal közelebb kerülhetnek önmagukhoz és a kívánt szülésélményhez. Ahol hisznek az anya-baba-apa kompetenciákban, és támogatják azok érvényesülését a várandósság és a szüléskísérés során is, és ahol a szakmai és a magánellátásban megszokott szolgáltatási színvonal megtartó, - partneri közegben valósul meg.   


A BPK szakmai csapata egyedülálló módon, perinatális szemléletben nyújt rendkívül széleskörű szolgáltatásokat a hozzájuk forduló családok számára a családtervezéstől a várandós gondozáson és intézeten kívüli szüléskísérésen át, a kora kisgyermekkorig. Munkánk során a legfontosabb általunk képviselt érték: a baba és az anya testi-lelki biztonsága, szakmai és működtetői oldalról egyaránt. 

Visszatérő kérdés: mikor tud a nő biztonságban szülni? 

„Ha ismeri a helyet, a részvevőket és a folyamatokat” - adja meg a szinte magától értetődő választ Dr. Gutmann Orsolya szülész-nőgyógyász szakorvos,  a Budai Perinatális Központ egyik alapító tagja és szakmai vezetője. 

 

„A jó szülésélményhez az kell, hogy a nő biztonságban érezze magát, és kompetensnek. Hogy elhiggye, meg tudja csinálni ő is és  a születendő gyermeke is.

 

A mai világban nehézséget jelent, hogy a nők nem látnak maguk előtt kézzel fogható példát. Ma alapvetően nem tudunk bevonódni a „törzs”, a nagycsalád asszonyainak az életébe és nem léphetünk be azokra a helyekre, ahol olyan dolgok történnek mint a szülés és a gyermekágyas időszak. Nem tudjuk megtapasztalni, hogy hányféle lehet a szülés, hogyan lehet jól segíteni, nem ismerjük a folyamatokat és a közeget, ahol mindez zajlik. Ezért a jelen világban igyekszünk ismerős helyen, ismerős emberekkel, a megfelelő tudás birtokában elindulni a szülés- születés útján. Ezért is fordítunk kiemelt figyelmet a felkészítésre, hiszen növeli a kompetenciát, ha valamiről van információnk” - magyarázza a szakember. 

Pszichés és testi felkészülés

Azok számára, akik a Budai Perinatális Központot választják várandósgondozásra vagy szüléskísérésre, a lelki felkészülés első lehetősége a bábai konzultáció. Ezek a perinatális szemléletű találkozások lehetőséget teremtenek a babavárás és a szülés kapcsán felmerülő témák feldolgozására. 

A kismamák és családtagjaik e mellett komplex, holisztikus szemléletű testi és pszichés szülésfelkészítésen tudnak részt venni a Központban. A felkészítés során az egyes modulokban a résztvevők tájékoztatást kapnak a várandóssághoz és szüléshez tartozó témákban, érintik a kora- és késő gyermekágyat, első életévet, illetve csecsemőgondozási és gyermeknevelési kérdéseket is. Olyan témákkal is foglalkoznak mint a családi és transzgenerációs minták szerepe, az anyaság-apaság normatív krízise, a várandósság alatti és utáni szex, a szülés intézeten kívüli és kórházi aspektusai, a jogok és kommunikáció, a császármetszés, a szülés utáni testi-lelki visszarendeződés menete, a hordozás, vagy a szoptatás. 

A Központban a felkészítés körében elérhető ezen kívül egy különleges szolgáltatás, a Spinning Babies®  Várandóskurzus is, melynek célja a szülés folyamatának megismerése, ahol olyan gyakorlatokat tanítanak a pároknak, amelyeknek célja a medenceöv, alhas, csípő izmainak, szalagjainak lazítási technikájának elsajátítása, harmonizálása, mely mind a várandósság, mind a szülés folyamatában nagyon hasznos.

Hiteles információ, hiteles személyektől

„Az az ideális, ha olyan szakemberekhez tudunk fordulni a kérdéseinkkel, akik jól képzettek, van megfelelő intézeten kívüli szülések kísérése során szerzett tapasztalatuk, és előny az is, ha van plusz, releváns képzettségük. A BPK-ban a legtöbb szülést kísérő szakember perinatális szaktanácsadó és/vagy szoptatási tanácsadó is egyben. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy a házban a szakemberek egyféle szemléletet képviselnek, egyféle gondolkodásmód van jelen, amely minden esetben az anya és a gyermek érdekeit képviseli” - avat be dr. Gutmann Orsolya. 

Bábai kompetencia

Az intézeten kívüli szülést szabályozó kormányrendeletnek megfelelően, a Budai Perinatális Központban a szüléseket mindig két bába vagy egy bába és egy szülészorvos kíséri. A rendelet minden kritériumának megfelelnek, például két évente vizsgát kell tenniük felnőtt és újszülött újraélesztésből is.

Dr. Gutmann Orsolya elmondja: „Fontos, hogy attól, hogy valaki szakemberként már dolgozott szülések körül, az nem jelenti azt, hogy automatikusan intézeten kívül is teljes kompetenciával helyt tud állni. Tudni kell azt, hogy az intézeten kívüli szüléseknél hol vannak a határok.  Meg kell tanulni felismerni és megtapasztalni azt a pillanatot ami még megelőzi a folyamatok normálistól való eltérését. Ezért is bevett gyakorlat nálunk, hogy legalább az egyik szülést kísérő szakember mindig olyan személy, aki már régóta részt vesz intézeten kívüli szülés kísérésben”.

Kapcsolat a háttérkórházzal

Az intézeten kívüli szülés helyszínének a jogszabály szerint kötelező 20 perces elérhetőségen belül lennie a háttérkórháztól. A XI-ik kerületi Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórháza a BPK háttérkórháza, mely autóval, forgalomtól függően 7-11 perc alatt elérhető. 

Amikor a szülést kísérő bábák a beszállítás szükségessége mellett döntenek, előzetesen telefonon értesítik a háttérkórház szülőszobáját a szükséges adatok megadásával, majd bekísérik a várandós párt a kórházba. Extrém ritka az a sürgősségi helyzet, amikor mentőt kellene hívni, az esetek nagy részében saját autóval lehet bemenni a kórházba.

Célunk az, hogy a háttérkórházzal való együttműködés minél nyitottabban és transzparensen történjen. Az átadás a háttérintézménnyel együtt közösen kialakított átadási protokoll mentén történik. 

Együttműködés a mentőszolgálatokkal

„A Központ működtetésének megkezdése előtt felvettük a kapcsolatot az illetékes mentőszolgálatokkal, annak érdekében, hogy a biztonságos mentés feltételeit a jogszabályi előírásokon túl, velük együttműködve tudjuk megteremteni” -árulja el Szelényi Nóra a BPK ügyvezetője.

„A Peter Cerny Alapítványi Mentőszolgálattal kialakított szoros szakmai együttműködés és a közös helyszínbejárások tapasztalatai alapján, az ő javaslataikat is figyelembe véve szereltük fel a ház szobáit a megfelelő eszközökkel. A ház mentési szempontból való elérhetőségének kialakításakor is figyelembe vettük a Cerny Mentőszolgálat javaslatait, így került kialakításra például az újszülött inkubátor számára alkalmas rámpa is”.

Szabályosság és transzparencia

Szakmai hitvallásunk egyik alapelve, hogy a hozzánk forduló családok, valamint a Budai Perinatális Központ közötti kapcsolat minden esetben partneri, és a gondozás bábai szemléletű. Kiemelt értékként kezeljük a szabályosságot, mely a vonatkozó jogszabályi és szakmai előírások betartását egyaránt garantálja. A jogszabályoknak megfelelő működésen túl, a cél az anya és születendő gyermeke biztonságának lehető legnagyobb gondossággal való megteremtése minden területen. 

Azokkal, akik a BPK-ban szeretnének szülni, – a jogszabályi előírásoknak megfelelően – minden esetben szerződést kötünk, minden költség előre látható és számlával kerül elszámolásra. A szolgáltatások árai transzparensen elérhetőek a honlapon. Bár az intézeten kívüli szülés államilag nem finanszírozott, a felmerülő költségek egészségbiztosítási pénztár felé elszámolhatóak.

Szelényi Nóra a BPK felelősségvállalásával kapcsolatban így fogalmaz: „biztatunk mindenkit, hogy látogasson el hozzánk személyesen, és bátran tegye fel minden kérdését szakmai csapatunknak. Készséggel és szeretettel mutatjuk be magunkat, a szakmai megközelítésünket, és a küldetésünket”.

Szerző: dr. Fári Ildikó. Szakmai lektor: Dr. Gutmann Orsolya szülész-nőgyógyász szakorvos, Szelényi Nóra perinatális szaktanácsadó, pszichológus. 2024.05.29

bottom of page